Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
Januárban is pozitív képet mutatott a turisztikai szálláshelyek forgalma. A vendégéjszakák száma egy év alatt 10,5 százalékkal nőtt, ezen belül a belföldi vendégéjszakaszám 8,9, míg a külföldi 12,1 százalékos bővülést mutatott. Vagyis mindkét relációban tovább folytatódott a helyreállás. A belföldi relációban a múlt év első felében a magas infláció miatt csökkenő reáljövedelem vetette vissza a forgalmat, de a nemzetközi turizmus koronavírus-járvány utáni helyreállása következtében is egyre többen döntöttek a külföldre utazás mellett.
Az Európából érkezők száma ütemesen nőtt
A múlt év első három negyedévében a külföldre tett utazások száma 16,9 százalékos növekedést mutatott. Szintén a nemzetközi turizmus helyreállása magyarázza a külföldivendég-éjszakák számának két számjegyű éves emelkedését.
Januárban elsősorban az Európából érkező vendégek húzták fel a forgalmat, itt 16,1 százalékos bővülés következett be, miközben a második legfontosabb küldő kontinens, Ázsia esetében számottevő, 13,6 százalékos visszaesést mért a KSH.
Akadt két 20 százalék felett bővülő térség is
A turisztikai régiók közül csak kettőben csökkent a vendégéjszakák száma, a visszaesés viszont csak Gyula és térsége esetében volt jelentős, 9,4 százalékos. Ellenben Bük-Sárvár vagy Debrecen és térségének szállásadói 20 százalék feletti bővülést tapasztalhattak egy év alatt. Mindkét térségben a külföldi vendégek húzták fel a forgalmat amellett, hogy a belföldi vendégéjszakák száma is számottevő növekedést mutatott.
Milyen trendek várhatók a turizmusban?
Előretekintve a turizmus kilátásai kedvezők. A belföldi vendégek száma tovább emelkedhet:
az idei évben a magas bérdinamika és a lassuló infláció nyomán bekövetkező érdemi reálbér-növekedés javítja a jövedelmi helyzetet, amelynek a hatása a turizmusban is megjelenik majd az óvatossági motívum oldódása nyomán.
Van még tér a külföldi vendégszám emelkedésére is, itt még érdemi – a Magyarországra tett külföldi utazások számát vizsgálva –, több mint 20 százalékos elmaradást mutatnak az adatok a pandémia előtti időszakkal összevetve.